”Elvis känner ju alla igen”
Köpingsmusikern Tomi Heikkinen sprider glädje på äldreboenden.
Köpingsmusikern Tomi Heikkinen sprider glädje på äldreboenden.
Artisten Tomi Heikkinen har ställt sig på en annorlunda scen. Under torsdagen uppträdde han på äldreboendet Tunadal. Nästa vecka fortsätter miniturnén i Köping då turen kommer till Nygården och Nordlund.
– Det har varit uppskattat. Det har varit positiva reaktioner från både personal och boende, säger Heikkinen.
Heikkinen har framfört många gamla klassiker. Populärast bland publiken är en viss Presley…
– Elvis känner ju alla igen, helt klart. Det är det folk sjunger med i.
Hur kommer det sig att du uppträder på äldreboenden just nu?
– Idén fick jag när jag läste en artikel om en äldre dam. De hittade ett brev som hon skrivit efter att hon gick bort. Där hade hon skrivit att ”de ser inte mig, de ser bara ett skal”. Det var gripande och jag kände att jag måste göra något.
Framöver har Tomi Heikkinen mer musikaliska framträdanden i kikaren. Han har nyligen startat ett band (just nu tre medlemmar) och ska även uppträda på Västerås Summer Meet i sommar.
Kommande spelningar:
• Nygården, Köping. Måndag 26/2 14.00
• Nordlund, Köping. Tisdag 27/2 14.00