Fotboll
17:39 | 9 september 2017

KFF greppade livlinan – vann ödesmatchen

Tvåmålsskytten Blend Sheikho: "Det var på tiden".

Blend Sheihko knyter näven efter sitt och KFF:s andra mål i 4–1-segern över Bosna. FOTO: DAVID ERIKSSON

Köping FF hade kniven mot strupen inför lördagens hemmamatch mot Örebrolaget Bosna. Tre poäng var en nödvändighet för att fortfarande ha en rejäl chans på nytt kontrakt.

I detta pressade läge levererade KFF – och besegrade gästerna med klara 4–1 (1–1).

– Det var på tiden! I dag var det en helt annan inställning hos grabbarna. Alla kämpade i varje duell. Det är bara att kolla skillnaden i backlinjen nu mot förra matchen. Den är enorm faktiskt. Jag tror det är mycket därför vi vinner, att backlinjen var riktigt bra i dag, säger KFF-mittfältaren Blend Sheiko som blev tvåmålsskytt ihop med lagkaptenen Simon Åkerström.

Nyss nämnde Sheikho gav KFF ledningen i mitten av första halvlek när han slog in en retur efter en fin soloräd och ribbskott från Sebastian Sallanto.

Gästande Bosna skapade inte mycket framåt under matchen, men lyckades kvittera till 1–1 efter en tilltrasslad situation som följde en inläggsfrispark.

Köping var dock det bättre laget och fick utdelning efter paus. Blend Sheikho satte sitt andra för dagen fram till 2–1 innan Simon Åkerström fyllde på med ytterligare två mål fram till slutresultatet 4–1.

– Målchanserna kommer i varje match. Sen är det upp till oss att sätta dom. Vi kunde ha gjort fler i dag, jag själv också, men det får räcka med 4–1. Jag tycker det duger, säger Blend Sheikho med ett leende efter matchen.

I och med segern minskar KFF avståndet till just Bosna, som ligger på kvalplatsen. Nu skiljer fyra poäng med tre omgångar kvar att spela.

– Varje match är en final. Vi vinner den första finalen, men det är fortfarande tre kvar, betonar Sheikho.

Kan ni fixa ett nytt kontrakt?

– Ja, vi måste tro på det. Så länge möjligheten finns kommer vi att tro på det.

Under matchen mot Bosna bytte KFF spelsystem till en klassisk 4–4–2-uppställning. Det gav resultat omgående.

– Jag tycker det känns mycket bättre. Det är inget fel på de andra uppställningarna, men många här har inte spelat så. Några oss har spelat ihop tidigare, men i och med att de unga killarna flyttats upp är det lättare att spela 4–4–2. Det är en ganska grundläggande uppställning och jag tycker allt stämmer mycket bättre med det, avslutar Blend Sheikho.

Målskyttar, KFF: Blend Sheikho 2, Simon Åkerström 2

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020