Insänt
09:00 | 8 juni 2017

Fullspäckad nationaldag i Surahammar

Sång, flaggor och dråpliga berättelser.

Nationaldags/Motorhistoriska Dagen firande i Surahammar. Mc-museet Gyllene Hjulet och Surahammars kommun arrangerade tillsammans Nationaldagen och Motorhistoriska Dagen. Nationaldagsfirandet startade i musikpaviljongen i Bruksparken kl.10.30 med ansiktsmålning, ballonger och flaggor.

Guidade turer på Bruksmuseet genomfördes fortlöpande under ledning av Stig Gustavsson.

Tanja Soininen underhöll med sång och musik. Hedersgäster vid flaggceremonin var Olle Bohr vars farfar konstruerade ”Den första bilen” 1897 och mångfaldige världsmästaren i motocross Torsten Hallman dessa anlände i kopian av ”Den första bilen” Motorhistoriska Dagen startade upp kl.13.00 där Torsten Hallman berättade om sin karriär. Torsten som varit individuell världsmästare fyra gånger och i lag fem gånger överraskades av lagmedlemmarna i all fem lagen samt lagledaren Rulle Andersson.

Det blev många dråpliga berättelser om tävlingar och resor till och från under 1960-talet. Marie Höljer, OS-deltagare och Svensk Mästare på cykel i både linjelopp och tempo, var under sin karriär sponsrad av Torsten Hallman (CyclePro) dök upp och tackade för gott samarbete. En trevlig dag i vackert väder inför en hängiven publik om 500 till 600 åskådare. Det hela avslutades med en guidad tur i Bruksmuseet och en grilltallrik.

Staffan Eneqvist, Torsten Hallman, Lasse Forsberg och Christer Hammargren.
Nedre från vänster: Åke Törnblom, Olle Pettersson, Bengt Åberg och Lagledare Rulle Andersson

Tord Ahlqvist, MCHK Mälardalen

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020