Ishockey
18:04 | 19 februari 2017

De vann derbyt

Så slutade derbyt mellan Surahammars IF och IFK Arboga IK.

FOTO: CHRISTOFFER F PETTERSSON

På söndagen spelades den sista omgången av Hockeyettan Västras fortsättningsserie och för Surahammar och Arboga innebar detta ett derby.

Arboga har lånat ut sju av sina ordinarie spelare till andra lag vars säsong inte är över och tog därför in tre riktiga profiler i laget dagen till ära, nämligen klubbens sportchef Cristoffer Norgren, Martin Klintberg och Viktor Thebo.

Hemmalaget öppnade starkt och tog ledningen efter bara 26 sekunder. Inom loppet av tio minuter hade Surahammar tagit ledningen med 3-0.

I tredje perioden utökade Blue Hammers ledningen till 4-0 som också blev det slutgiltiga resultatet.

Surahammar är sedan tidigare klara för kvalserien till Hockeyettan och Arboga placerade sig på plats fyra i tabellen med totalt 21 poäng.

Slutresultat: 4-0 (3-0, 0-0, 1-0)
Målskyttar: Christofer Udd, Jarno Pikkarainen, Elias Silfver, Jakob Forslund

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020