KHC-coachen: ”Nöjd med två poäng”
Daniel Eriksson njuter av derbysegern.
Daniel Eriksson njuter av derbysegern.
Köping Hockey kunde fått med sig tre poäng från lördagens derby, likväl som de kunde gått lottlösa från det. Två poäng in på kontot får duga, enligt coachen Daniel Eriksson.
– Jag är nöjd. Jag tycker att vi krigar och står upp jäkligt bra. Vi har ett par tunga skador, framförallt på backsidan, och de som går in och spelar gör det bra. Jag är nöjd med två poäng och tycker att vi gör en bra hockeymatch, säger han.
Vad säger du om er insats?
– Vi jobbar och krigar jättehårt där ute. Det är en jämn hockeymatch mellan två jämna lag och det är massa stolp- och ribbskott åt båda håll. Sen drar vi längsta strået i straffläggningen, det känns skönt.
Ett frågetecken inför matchen var Köpings backuppsättning. Med flera skador, bland annat på lagkaptenen Linus Johansson, såg det tunt ut på förhand. Men under derbymatchens gång märktes inga problem där.
– Jag tycker backsidan gör det jättebra. Vi är lite brandskattade där och de sex som spelar gör det jättebra, säger Eriksson.
Två poäng in gör att Köping riskerar att tappa ytterligare i tabelltoppen om Grästorp vinner i helgen. Men KHC har absolut inte gett upp hoppet om förstaplatsen. Daniel Eriksson säger så här på frågan om hans lag fortfarande har chans att gå om Grästorp.
– Ja, men det har vi väl. Nu har vi inte saken i egna händer, det beror ju på vad Grästorp gör. Men jag tror att Arboga kan nypa dem hemma och jag tror att Forshaga kan vinna imorgon. Så då åker vi och spelar en helt avgörande match och det är det vi får tro på. Vi går för att vinna sista matchen mot Grästorp oavsett vad som händer innan. Vi vill avsluta den här säsongen på ett bra sätt oavsett om vi får spela playoff eller inte.
Köping Hockey–IFK Arboga 3–2 efter straffar
Periodsiffror: 0–0, 1–1, 1–1, 0–0, 1–0
Mål, KHC: Rickard Sundlöf, Tobias Sjökvist och Kim Persson (straff)
Mål, IFK: Linus Ageborg och Oskar Olsson