Köping
05:00 | 18 augusti 2016

Visfestival fyller 10 år

KÖPING I år firar visfestivalen Kompledigt tvåsiffrigt. Helgen 19-21 augusti är det dags för den traditionella visfestivalen med artister från när och fjärran.

Lånväga gästartist. Rick Titrö kommer från Malmö för att spela sina låtar på Kompledigt. FOTO: JOHAN LINDÈN

Visfestivalen Kompledigt i Köping firar tio år i år. Under helgen 19-21 augusti ljuder tonerna ut från scenen på Ögir. Det blir en blandning av gamla bekanta, som Frans Haraldsen, Loke, Ola Aurell, Stefan Sundström och Charta 77. Men också nyare artister som tidigare gjort succé på visfestivalen kommer tillbaka, som Ellinor Brolin och Elona Planman.

Några av artisterna är lokala, andra åker långt för att få vara med och uppträda för Köpingspubliken. Rick Titrö är en av alla långväga artister som kommer att ställa sig på scenen på fredagens förfest då det dessutom är gratis inträde. Rick är ute på en landsomfattande turné i sommar.

Varför vill du spela på Kompledigt?

– Jag vill spela överallt, haha. Nä, men Kompledigt är en av Sveriges största visfestivaler som fokuserar på lite modernare och punkigare akter.

Har du spelat i Köping tidigare?

– Nä.

Vad kommer du att bjuda på för låtar?

­ Man kan väl säga att jag spelar någon form av modern visa med grunden i punken. För mig är visa ingen genre utan ett förhållningssätt till texterna, textbaserad musik helt enkelt. Punk är inte heller en genre utan en inställning och attityd. DIY och skit-i-etablissemanget-för-etablissemanget-har-alltid-skitit-i-oss. Och självklart är jag inget coverband.

Vad vet du om Köping?

­ Köping är en viktig punkmeteropol med allt som kretsar kring Per Granberg. Charta 77 och Birdnest Records. Och att det är Granberg som driver Ögir, krogen där Kompledigt hålls.

Vem är din egen förebild?

­ Festivalgeneral Johan Johansson har alltid varit en stor förebild. Likaså många av festivalens övriga akter, såsom Loke Nyberg. Ska man ta nån döing får det bli Totta Näslund

Utöver upplevelser för örat kommer även ögat att få sin del, då Carina Hedlund ställer ut fotografier på bland annat artister från näroch fjärran. Konferencier är Kalle Lind.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020