kungsör
09:35 | 17 februari 2016

Affärerna blomstrar för Noel

Kungsör Inom kort fyller Romantica i Kungsör hela 50 år. Magazin24 fick en pratstund med ägaren Noel som under fem år har utvecklat företaget till en äkta framgångshistoria.

Femtio år har gått sedan Romantica startades med en trädgårdsanläggning och jordgubbsodling. Allt eftersom åren gått har det forna familjeföretaget utvecklats bit för bit, men den största utvecklingskurvan kom när Noel Oraha tog över verksamheten 2011.

– Det har ju hänt en hel del, när vi började var det mest bara småplantor och perenner. Nu har vi allt inom trädgård, från det lilla fröet till det färdiga trädet, förklarar Noel.

Och det ökade utbudet är inte den enda utveckligen, inom loppet av fem år har företagets omsättning ökat med mer än 100 procent.

– Vi har även utökat personalstyrkan från tre till åtta personer. Och vi har otroligt kunnig personal, vårt senaste tillskott är Regina Frejd som är utbildad trädgårdsmästare och ett välkänt ansikte inom trädgårdsbranschen.

För Noel och hans anställda är det viktigt att handla lokalt i största möjliga mån.

– Vi handlar väldigt mycket lokalt, i alla fall 80-90 procent av det vi handlar är från lokala odlare som vi har ett mycket gott samarbete med.

Sedan en tid tillbaka erbjuder Romantica tjänster inom anläggning.

– Vi ritar trädgårdar och planterar och så vidare, det har en tjänst som har bidragit extra mycket och eftersom man kan få RUT-avdrag är den väldigt populär.

Januari och februari är två lugna månader, men allt eftersom temperaturen stiger ökar även verksamheten på Romantica.

– En dag som denna då solen skiner blir man alldeles varm i hjärtat, då känns det som att våren är nära. Vi har ju vår välbehövliga viloperiod efter julrushen, då hinner man beställa allt och se till att allt är i ordning innan rushen drar igång igen. Då är det 180 som gäller, skrattar Noel.

Den första mars firar man 50-årsjubileum med en liten tillställning på Romantica, men firandet fortsätter hela året.

– Vi kommer att ha fina kampanjer under hela året.

Hur ser framtiden ut för Romantica?

– Jag tycker att ett företag ska utvecklas hela tiden och att man alltid ska bli bättre på det man gör. Vi har redan idéer om framtida utveckling, men det är ingenting jag kan avslöja nu. Det ska bli jättespännande! Men det viktigaste är att våra kunder är nöjda, utan dem skulle det aldrig funka och för det ska vi tacka dem, avslutar Noel.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020