Möter fjolårsvinnarna på fredag. Hoppas kunna slå sig in i truppen på allvar.
Julia Lethenström, 21, lämnade IBK Köping för Rönnbys utvecklingslag förra säsongen. Nu dryga året senare är hon redo att göra debut för A-laget och de mot fjolårsvinnarna KAIS Mora.
– Det känns jättekul. Det har varit meningen att jag skulle bli uppflyttad. Jag har tränat med dem sen i början av säsongen och vid jul och nyår blev det aktuellt, säger Julia.
Vad tycker du annars om din säsong hittills?
– Personligen så är det inte den bästa men allt annat har varit bra. Sen att jag blev uppflyttad känns förstås extra kul.
Hon avslöjar även varför hon lämnade IBK förra säsongen.
– Jag bytte främst för att få ett miljöombyte, sen flyttade jag till Västerås och då var det skönt att slippa pendla.
Tycker du att det är en stor skillnad mellan IBK och Rönnby rent spelmässigt?
– Ja, jag tycker det är väldigt stor skillnad. Det är både högre tempo i jämförelse med division 1 och ännu större nu till A-laget.
Hon berättar att hennes långsiktiga mål är att ta en ordinarie plats i SSL och att det ska vara en plats där både hon själv och tränarna tycker att hon platsar.
Och till matchen imorgon, vad tror du om era vinstchanser?
– Det kommer bli tufft, nr vi mötte dem på bortaplan vann vi men då var jag inte med. Nu på hemmaplan har vi ännu fler fördelar så jag tror vi har en bra chans, avslutar Julia.
Matchen spelas fredag klockan 19.00 i Kristianborgshallen.


