Okategoriserade
13:23 | 8 oktober 2013

Emma, Sandra och Saga ska tävla i Tyskland

På tisdagseftermiddagen avslöjades det vilka elever från som Scheeleskolan som ska få åka till Tyskland och representera Sverige i en sångtävling.

Under höstterminen pågår ett musik- och sångprojekt bland åttondeklassarna, som går ut på att de i grupper om tre och tre ska tillverka en låt i programmet Garage Band. Projektet är ett så kallat Comeniusprojekt, som hör till det EU-finansierade tvåårsprojektet Building Bridges to Connect Communities och genomförs tillsammans med fem andra skolor i Europa.

Tre av de cirka tio grupperna på Scheeleskolan valdes nyligen ut till en final och på tisdagseftermiddagen avslöjades det vilken grupp som vunnit. Vinnarna får äran att representera skolan i en skoltävling i Schleusingen i Tyskland, som fått namnet Eurovision Song Contest.

Vinnarna blev Sandra Andersson och Emma Fredriksson med sin låt som handlar om vänskap. Den tredje medlemmen i deras grupp har valt att hoppa av projektet, därför har hans plats lottats ut bland de andra sex finalisterna. Lotten föll på Saga Edlund, som nu kommer att involveras i Sandras och Emmas framträdande.

Tjejerna reagerade på segern med glädjetårar och jubel. De hälsar att de är chockade men glada. De ser verkligen fram emot att få resa till Tyskland och representera skolan.

– Vi trodde själva aldrig att vi skulle bli klara med låten. Vi hade ju aldrig använt GarageBand tidigare. Vi var nära att ge upp och vi gjorde om låten två gånger. Vi är nöjda med slutresultatet med tanke på den korta tid vi hade på oss. Det finns förbättringar som vi vill göra inför vårt framförande i Tyskland, säger de.

texten

Texten till vinnarlåten.

Â

– Jag är mycket nöjd med utfallet av projektet. Jag tycker att alla tre låtarna håller mycket hög klass och vi hoppas att alla tre finalbidragen ska framföras live på Scheeleskolans julavslutning, säger engelskaläraren Camilla Flöijer, som arbetar med projektet.

Den 14 november kommer tjejerna att åka ner till Schleusingen tillsammans med musiklärarna Karin Moberg och Karin Olsson.

Här kan ni lyssna på de tre finalbidragen. Vinnarlåten är nummer två.

Â

Â

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020