När Ulf Andersson hoppade av som tränare var det snabba ryck för IBK Köping att lösa tränarsituationen. Nu har de kommit på en tillfällig lösning som alla verkar vara nöjda med.
I söndags valde IBK Köpings tränare Ulf Andersson att lämna sitt uppdrag. En ny lösning skapades snabbt genom att lagkaptenen Peter Hofer blir spelande tränare och Pablo Benavidez slutar spela och hjälper Hannu Laakso som tränare i stället.
– Vi pratade direkt på söndagen när Uffe hade hoppat av och försökte att lösa det internt. Vi kom fram till att den bästa lösningen just nu är att lagkaptenen Peter Hofer blir spelande tränare och Pablo hoppar av som spelare och blir tränare med mig, säger Hannu.
Han berättar att när de pratar med killarna i periodpauserna på matcher vill de veta vad de tycker om spelet och att Peter alltid brukar ha mycket bra saker att säga, därför tänkte de på honom.
– Det är ingen optimal lösning men killarna i laget och vi andra ledare tycker att det blir kanonbra, säger Hannu.
Han meddelar även att Peter och Pablo är nöjda med den tillfälliga lösningen.
Â


