Nyårskonsert med Arne Bjelkes orkester och Kjell Kapell
Under måndagsmiddagen underhölls PROs medlemmar i Arboga av Arne Bjelkes orkester och Kjell Kapell.
Under måndagsmiddagen underhölls PROs medlemmar i Arboga av Arne Bjelkes orkester och Kjell Kapell.
På måndagsmiddagen kunde Ulla Berndtsson från PRO hälsa en stor skara medlemmar och inbjudna välkomna till ännu ett evenemang med bidrag från staten för att skingra äldres ensamhet.
De något gråhåriga men spänstiga herrarna i Arne Bjelkes orkester under ledning av Håkan Harrrysson inledde med orkesterns forna signaturmelodi.
Inte mindre än sex av de åtta musikerna har varit med sedan bandet började på 1950-talet. Tre saxofonister – Bengt Broberg, Bosse Svensson och Håkan Harrysson –, Lars ”Burr” Andersson på ventilbasun, Bertil Hahre på piano, Sven Ove Svensson på trummor ,Yngve Carper på gitarr och Kjell Hedqvist på bas fick melodierna att svänga ordentligt och många ”fuskdansade” under borden.
Med en genomsnittsålder på över 75 år är det tillåtet, tyckte Håkan Harrysson, att välja korta låtar och sitta under solopartierna.
Det må vara hänt men varje soloslinga klarades perfekt och man njöt av att höra det härliga ljudet av en ”riktig” dansbandsorkester.
Arne är en skicklig arrangör och den återuppståndna orkestern har fått tillgång till alla efterlämnade noter.
Yngve Carper, egentligen gitarrist, visade sig också vara en värdig refrängsångare.
Arboga har många olika musikkonstellationer att välja bland och senare blev det dags för Kjell kapell – en kvartett med Kjell Hedqvist på bas, Bertil Hahre på piano, Tommy Eriksson på trummor och Arbogas egen sångstjärna Helena Olsson Brink.
Flera kända refränger – t ex den gamla allsången ”Låt hjärtat va’ me” och Hasse och Tages ”Ett glas öl” – hanns med innan alla bjöds på kaffe och härlig blåbärstårta.
Båda orkestrarna kom tillbaka tillsammans efter fikastunde och Helena och Yngve förenades i sången ”Blue Moon”.
Vilken musikerskatt vi har i Arboga.
Tack PRO att vi fick höra dem!


Birgit Johansson