Insänt
19:12 | 6 januari 2018

Barnjulfest i Munktorp

Unga Örnar bjöd in till traditionell barnjulfest på lördagen.

Lördagen den 6 januari dansades så julen ut vid Unga Örnars traditionella barnjulfest med hjälp av ”Räven raskar över isen”, ”Vi äro musikanter”, ”Små grodorna” och självklart barnens favorit: ”Björnen sover”. Alla traditionella julsånger fanns med på Fyrtons repertoar i kommunalhuset i Munktorp, i år för 35:e året i följd.

Efter en liten paus med kaffe och saft med hembakade bullar och pepparkakor fortsatte dansen kring granen en stund till och några mindre barn fick gå upp på scenen och sjunga några sånger, till publikens förtjusning och applåder.

Allt det roliga tar ju slut nån gång. Dansen kring granen närmade sig slutet men innan alla gick hem till sitt delade vår tomte ut det alla barnen väntat på, nämligen en fin liten påse godis. Så var då barnjulfesten över för den här gången, men vi ses nästa år igen. Tack till alla ni som hjälpte till med denna gemytliga och trevliga julfest. Omkring 100 barn och vuxna var med på dagens julfest.
 

Text och bilder: Bror Backman, Unga Örnar Centrum

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020