Insänt
08:30 | 9 mars 2026

SPF Seniorerna Köping till Västerås Konserthus och Kalle Moraeus

Lördagen den 7 mars åkte 67 förväntansfulla seniorer till Västerås Konserthus.

Efter bussresan vankades det kaffe och smörgås. Sedan bänkades alla i stora salen för att se Kalle Moraeus och Thank You for The Music.

Det var en hyllning till Björn och Benny, två av våra största låtskrivare genom tiderna. Ur deras enormt stora låtskatt, fick vi höra många kända men också några mindre kända låtar.

Förutom Kalle Moraeus sjöng även Gunilla Backman, Johan Boding och Karin Funk till en 7-manna orkester under ledning av Johan Granström.

Vi fick bland annat höra låtar från flera musikaler som Chess, Kristina från Duvemåla och Mamma Mia. Kalle framförde även den kända Beatrice som skrevs speciellt till honom.

Hela ensemblen genomförde konserten med bravur!
Det blev stående ovationer från publiken, så flera extranummer framfördes.

Tack för en trevlig kväll!

Text och foto: Pia Åkerman Axelqvist


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020