SPF Seniorerna Köpingshus – Damluncher
SPF Seniorerna Köpingshus har skapat en ny mötesplats för föreningens alla damer.
SPF Seniorerna Köpingshus har skapat en ny mötesplats för föreningens alla damer.
En gång i månaden ska man träffas på Hotel Scheele för att äta en gemensam lunch och att prata med varandra. Föranmälan krävs. Vid varje tillfälle kommer en ”hemlig gäst” på besök.
Första träffen var fredagen den 27 oktober. 32 damer hade anmält sig. Efter en god lunch och mycket prat, blev det dags för den hemlige gästen. Det var Gittan Wallin Wester som visade och berättade om återbruk av bland annat kläder, tyger och knappar. Ett mycket uppskattat föredrag.
Text: Pia Åkerman Axelqvist
Foto: Gunilla Svansbo
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.