Insänt
06:56 | 27 augusti 2019

Upptaktsmöte på Vinbäcken 22 augusti

Så har då en ny termin startat även för oss seniorer. Upptaktsmötet på Vinbäcken var välbesökt.

Ordförande Margaretha Jurstrand hälsade alla välkomna, ett speciellt välkommen till nya medlemmar som kom för första gången.

Därefter inledde Monica Eriksson (studie-/kultursektionen) med att påpeka att cirklar och andra aktiviteter startar nu, så läs programmet och hitta något för just Dig ! Du behöver också återanmäla Dig vid fortsättning av kurser som påbörjades under våren. Möjlighet att läsa spanska finns, men det blir via Studieförbundet vuxenskolan. Släktforskningskurs blir det också under hösten.

Därefter hade Sten Johansson förberett ”kluriga frågor” som alla deltog i innan Stadskällaren serverade en måltid som inleddes med toast skagen, sedan serverades lax med hummersås och avslutades med kaffe/chokladbit.

Efter måltiden blev det musikunderhållning av Benny Wagnberg (The Tigers), Norrköping. Han bjöd på en riktigt härlig nostalgitripp med många uppskattade godingar i sin repertoar.

Beng-Åke Pålsson (friskvårdssektionen) redovisade lite kort om friskvårdsaktiviteter som pågått under sommaren såsom cykling på torsdagar, golf på fredagar. Några provade på gåfotboll och många har också spelat minigolf på Herrfallet. Nytt bildpass finns nu tillgängligt.

Vid Riksmästerskapet (arrangör Sala OK) i orientering för SPF seniorer (i år gemensamt med PRO) vann Lena Janson i klassen D65 och Bosse Hansson kom på tredje plats i klassen H75 – Stort grattis!

Sten Johansson (resesektionen) redovisade lite kort vad som är på gång i närtid och vad som är tänkt/planerat framåt. Han uppmanade också alla att komma med förslag/önskemål om besöksmål, resor etc.

Sten delade sedan ut priser i form av Sverigelott till de tre bästa från ”Kluriga frågor”, utslagsfrågor behövdes för tredjeplacering. 

Kjell Hedkvist lät meddela via Margareta att det blir Nostalgikonsert med ”Arne Bjelkes Orkester & Sweet Old Fashioned Girls” i Medborgarhuset, 14 september, kl 15.00 till förmån för Arboga Museum. Biljetter finns att köpa på Biblioteket och Arboga Museum.

Ordförande avslutade sedan med att tacka alla som kom, och vår gästunderhållare Benny Wagnberg för den härliga nostalgitrippen samt Stadskällaren för den goda maten och servicen. Hon hälsade också alla välkomna till nästa månadsmöte torsdag 18 september i Medborgarhuset. 

Text: Barbro Gustafsson

Foto: Inger Kåberg Johansson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020