Mittmedia kan säljas – budkrig uppges pågå
Tidningskoncernen kan få norsk ägare.
Tidningskoncernen kan få norsk ägare.
Tidningskoncernen Mittmedia, där bland annat VLT och Bärgslagsbladet/Arboga Tidning ingår, ska säljas. Det uppger Resumé.se.
Enligt deras uppgifter pågår ett budkrig mellan två intressenter. Den ena är Bonnier, den andra den norska mediakoncernen Polaris tillsammans med Västerbottens-Kuriren och NWT.
Mittmedia ägs i dagsläget till 70 procent av Nya Stiftelsen Gefle Dagblad och till 30 procent av den liberala Stiftelsen.
Så här skriver Resumé.se om anledningen till att Mittmedia säljs:
”Mittmedias problem är en svag balansräkning efter koncernbygget som inleddes med köpet av Centertidningar 2005. Koncernen släpar på en goodwill på 391 miljoner som vid en nedskrivning hotar radera det egna kapitalet på 295 miljoner kronor. Under 2018 har koncernens situation försämrats och ett akut behov av nytt kapital uppstått.”
Enligt Resumés källor ska prislappen för Mittmedia vara ”i hundramiljonersklassen”.
Mittmedia driver 38 lokal- och gratistidningar från Ångermanland i norr till Nynäshamn i söder.