Okategoriserade
12:08 | 27 september 2013

1-4 blev 6-5

Ageborg: ”Tror att grabbarna hade räknat hem tre poäng”

Det blev en tung vändning för IFK Arbogas J18-lag under torsdagen då de mötte Grums IK. Arbogakillarna tog ledningen med 0-4 i den första perioden. Innan periodpausen reducerade Grums till 1-4 men bortalaget kände sig inte hotade.

– Vi gjorde vårt första mål efter 14 sekunder och hade 1-4 med mersmak första vilan. Jag tror att grabbarna redan hade räknat hem tre poäng för sedan gick vi in och släppte in Grums i matchen, säger tränaren Anders Ageborg.

I den andra perioden reducerade Grums nämligen till både 2-4 och 3-4, innan de kunde kvittera till 4-4 i powerplay i periodens 18e minut. När det återstod en minut av perioden kunde dock Arboga ta över ledningen, efter ett mål av Kevin Berglund.

Fem minuter in i den tredje perioden kvitterade Grums till 5-5 och i mitten av perioden sköt de in ledningsmålet 6-5, vilket också blev matchens slutresultat.

– Nästan alla spelare lämnade över ansvaret på någon annan och vi tog onödiga utvisningar som vid flera tillfällen betydde mål i baken. Grums bytte målvakt och plötsligt var de ikapp och förbi och långa stunder i sista kom vi knappt ur egen zon.

– Jag hoppas alla killarna lär sig av denna ”gruppkollaps” och att vi efter morgondagens träning kan komma stärkta till hemmamötet mot Ore på söndag, avslutar Ageborg.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020