Okategoriserade
17:59 | 9 januari 2016

De inleder året med ett trevligt besked

KUNGSÖR Det går bra för Kungsörs Fastighets AB, något som även påverkar hyresgästerna positivt.

Hyresförändringar är ett vanligt förekommande fenomen i bostadsbranschen, och det rör sig nästan uteslutande om högre lägenhetshyror när det kommer på tal. Men där sticker Kungsörs Fastighets AB ut från mängden, under 2016 kommer de nämligen att ha oförändrade hyror.

– Jag har varit här i åtta år och under den tiden har det inte hänt, och de som har jobbat längre än så har inte heller varit med om det. Så det är otroligt ovanligt, och det är trevligt att våra hyresgäster kan ta del av det, säger Mats Åkerlund, VD på KFAB.

Framgångsreceptet är en bra och effektiv verksamhet som gör att man kan täcka in kostnadsökningarna för det nya året och ändå behålla förra årets hyror.

– Vi sträcker på oss, för vi gör ett bra jobb. Våra hyresgäster är lyckligt lottade om man jämför med de som bor i grannkommunerna, avslutar Mats Åkerlund.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020