Okategoriserade
14:02 | 29 oktober 2015

Fartfyllt derby att vänta

ISHOCKEY De inledde säsongen med ett spännande derby där Köping drog det längsta strået, på fredag möts de igen och revanschlustan är stor.

Sedan seriepremiären har lagen i Hockeyettan Västra hunnit spela sig igenom halva grundserien och Arboga placerar sig i skrivande stund på en fjärdeplats i tabellen med 23 poäng. Nykomlingen Köping HC ligger på plats nio med tolv poäng.

På fredag ställs de mot varandra i säsongens andra derby, denna gång i TBO Ågården Arena.

– Det känns bra, det ska bli kul att möta Köping i hemmaborgen. Vi hoppas på ett bra stöd på läktarn, säger Alexander Hellgren som är assisterande lagkapten i IFK Arboga IK.

Köping vann ju senast, är ni sugna på revansch?

– Det är en stor revanschlusta, vi vill ju såklart vinna varje match och framförallt mot Köping.

Hur ska ni ta hem segern på fredag?

– Vi ska använda oss av får fart i 60 minuter, vara hockeysmarta och vinna kamperna framför mål, menar Hellgren.

Även Jerker Permats, lagkapten i Köping, räknar med en fartfylld match.

– De kommer att sätta ett högt tempo och vi får spela efter det.

För er del blir det två derbyn på en vecka, hur tänker du kring det?

– Det känns jättebra, det är en spännande vecka som vi har sett fram emot!

Båda lagen har varit drabbade med småskavanker i trupperna, men det mesta tyder på att de flesta är spelbara tills på fredag. Matchen börjar klockan 19.00 på fredag.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020