Vinnare av 341 deltagare. Fortsätter sitt segertåg.
Syskonen Haag fortsätter att skörda framgångar. I helgen som var så gick SM i karate av stapeln i Göteborg. Det var både individuell och lagtävlan. 341 deltagare och 48 klubbar var på plats.
Jimmy Haag tävlade för Eskilstuna karate junior -68 kg. I juniorklassen kammade han hem ett brons och fortsatte sedan med att vinna lagguld för herrjuniorer samt guld i distrikts SM, mellersta distriktet. Tillsammans med sina lagkamrater bär det av till Frankrike i juni för att deltaga i regions EM.
För syster, Alexandra Haag, som tävlade för Sundsvalls sportkarate U21 -60 kg och senior dam -61 kg gick det riktigt bra. Hon tog guld i U21 och silver i senior. Sedan hann hon även med ett brons i lagtävlan för senior dam och ett brons i distrikts-SM.


