Den nya majoriteten i Arbogas kommunfullmäktige presenterade sig på tisdagen.
Nu genomförs ett maktskifte i Arboga, det efter måndagskvällens överläggningar mellan Moderaterna, Liberalerna, Omsorgspartiet, Centerpartiet, Vänsterpartiet, Kristdemokraterna och Miljöpartiet.
Under en presskonferens på tisdagen presenterade sig den nya majoriteten med Anders Röhfors (M) i spetsen.
Det blir under de kommande veckorna som 7-partikoalitionen kommer lägga fram strukturen för ett samarbete och förbereda nyval till nämnderna till det kommande kommunfullmäktigemötet i slutet av april.
Sedan väntar överläggningar om att ta fram en budget inför 2017.
Inför årets budget togs beslut om en skattehöjning, där Dan Karlsson (V) var en av de som drev fram frågan och Anders Röhfors (M) var emot. Men nu är alltså kommunens bästa på agendan.
– Mer än 70 procent är vi ju överens om, resten får vi lägga på hyllan, förklarade Dan Karlsson (V) efter pressträffen.
Socialnämndens underskott pekar Dan Karlsson ut som en viktig del att lösa och får medhåll av Anders Röhfors (M).
– Det är en historisk dag, det har ju varit 98 års socialdemokratiskt styre i Arboga kommun.
– Lite fjärilar i magen, jag ser det som en utmaning. Det är en match att ta för alla oss att komma överens. Det handlar om kompromissvilja, säger Anders Röhfors (M).
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ”//connect.facebook.net/sv_SE/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ’script’, ’facebook-jssdk’));Presskonferens i Rådhuset, Arboga
Publicerat av Magazin24.se den 5 april 2016


