Okategoriserade
09:37 | 9 september 2013

Stort bidrag till projekt för nyanlända

Länsstyrelsen har beslutat att bevilja Hallstahammars kommun 550 000 kronor i bidrag till ett projekt som ska hjälpa nyanlända barn och ungdomar i hela Västmanland att etablera sig i skolan.

I ett drygt år, sedan höstterminen 2012, har Hallstahammars kommun genomfört skolprojektet Ensamkommande barn i Västmanland, som syftar till att utveckla arbetet med nyanlända barns och ungdomars etablering i länet. Detta ska ske genom utbildning av personal och ökad regional samverkan.

Länsstyrelsen skriver i ett pressmeddelande att det under 2013 bland annat prioriteras att utveckla användandet av studiehandledningar på modersmålet för nyanlända elever och att länets skolor erbjuds att delta i studiecirklar med fokus på språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt i skolans ämnen.

Nyligen beviljade Länsstyrelsen 550 000 kronor till projektet, där målet är att de nyanlända barnen snabbare ska komma in i skolarbetet och ta till sig undervisningen. Det är Hallstahammars kommun som har hand om projektet, som riktar sig till alla kommuner i länet.

– Att nyanlända barn och ungdomar får en bra start i det nya landet är helt avgörande både för ungdomarna själva och för samhället. En fungerande skolgång är en förutsättning för att man senare ska komma in på arbetsmarknaden, säger landshövding Ingemar Skogö i ett pressmeddelande.

I pressmeddelandet framgår också att det nya projektet är en fortsättning på det som startade 2012, men att det nu innefattar alla nyanlända barn och ungdomar i Västmanland. Projektet ska pågå till maj 2014.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020