”Prata går ju, men gör något!”
Svar på Centerpartiet i Kungsörs debattartikel om Kungsörs skolor.
Svar på Centerpartiet i Kungsörs debattartikel om Kungsörs skolor.
Den 2 september publicerade Magazin24 en debattartikel med rubriken ”Kungsörs skolor”, skriven av Centerpartiets fullmäktigegrupp i Kungsör. Den kan du läsa här.
Nu har ett svar på debattartikeln kommit in:
Hej Centerpartiets kommunfullmäktigegrupp!
När jag som förälder klev upp i talarstolen på kommunfullmäktige den 13 mars 2023 och beklagade mig över skolsituationen och hur stadieindelningen såg ut, så fick jag fruktansvärt dålig respons i församlingen. Efteråt blev jag inbjuden av en grupp politiker att delta på ett möte tillsammans i studieförbundets lokaler i Kungsör. Därefter gjorde jag ett tappert försök att få igång en föräldragrupp/föräldraförening med ”Tema skola”.
Jag fick hjälp av Tor Berggrund och Gunilla Wolinder att boka lokal i kommunhuset. Därefter skrev jag ihop en inbjudan till ett öppningsmöte som postades på Facebook, lappades runt om i Kungsör och pratade även med flera föräldrar i mina barns skola.
Jag hade hoppats på att få till ett gott samarbete mellan föräldrar, skola och politiker där vi kunde träffas och diskutera förbättringar och vad vi som föräldrar kan hjälpa till med för att underlätta för våra barn i skolan.
Men… Intresset var oroväckande lågt. Vi blev en handfull föräldrar på första mötet, som tyvärr även blev det sista mötet.
Så här i efterhand, när jag pratat med föräldrar och personal i skolan så råder konsensus att förtroendet för den politik som förs i Kungsör är på en mycket låg nivå. Det enda vi ser är tråkiga besparingar, hög personalomsättning och allt mindre studiero i klassrummen…
Prata går ju, men GÖR NÅGOT!!
Johan Uggelfors
Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.