fotboll
18:08 | 17 mars 2016

Ny målvakt klar för Forsby

Har spelat i klubben tidigare. ”Jag vill ge fotbollen en chans”

Forsbys damer meddelade under torsdagen att man har förstärkt laget på målvaktssidan. Sedan Veronika Jashari skrev på för Eskilstuna United så har det sett tunt ut bakom Lovisa Andersson i målet. Nu får hon dock konkurrens om positionen som förstemålvakt då Emelie Ahlström har skrivit på för klubben, en spelare med ett förflutet i Forsby.

– Jag valde att spela i Forsby igen för att jag ville ge fotbollen en chans igen efter min fotskada. Jag ser fram emot att spela för Forsby denna säsong, säger hon till klubbens hemsida.

Målet är också att hjälpa laget att kliva upp till division 1 igen samt att utveckla sig själv. I intervjun med hemsidan svarar hon även på vad hon tror att hon kan bidra med till laget.

– Jag tror jag kan bidra med positiv energi och förhoppningsvis rädda några bollar. Som målvakt är jag väldigt orädd.

Forsby inleder division 2-säsongen den 23 april med match borta mot Gideonsberg.

Â

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020