TEMA
12:00 | 23 april 2023

Inredningsmisstag att undvika

Det är lätt att gå vilse i inredningsdjungeln.

Exempel på bra flöde i två enklare rum.

TEMA: HEM & TRÄDGÅRD
Ibland kan det vara svårt att sätta fingret på vad som saknas eller bör ändras i ett rum. Och ibland blir det bara för mycket av allt när kreativiteten sätter igång. Det finns några typiska inredningsfällor som är enkla att undvika bara du är medveten om dem.

Dåligt eller inget flöde
Ett typexempel på dålig möblering är när du behöver klättra över något för att ta dig genom rummet.

Men vad är en bra möblering? Vi vill både att ett rum ska vara praktiskt möblerat, men också att det ska kännas luftigt och inbjudande. För att möblera rätt behöver vi först ser över både det visuella och praktiska flödet i rummet. Hur förflyttar man sig här? Var är dörrar och fönster placerade?

Om ett rum har flera dörrar är det extra viktigt att tänka på flödet. Kanske finns en balkongdörr som du vill ha fri passage till. Möbler som står placerade mitt i denna passage bör flyttas. Fri passage gäller även fram till fönster. Vi vill kunna nå och öppna ett fönster utan att stöta i möbler på vägen.

Möblera längs väggarna
Att möblera längs väggarna är en underlig vana som nästan alla gör. För ett mer öppet och luftigt rum, bör istället ett möblemang placeras mer i mitten av rummet.

Om alla möbler placeras längs väggarna, skapas ett tomrum i mitten som blir svårt att nyttja.

Om du inte har något annat alternativ än att placera soffan mot en vägg, så dra ut den någon decimeter från väggen.

På så vis får skuggor plats att leka på väggen bakom. Rummet kommer genast att kännas större och mer inbjudande. Se även till att köksbordet inte står inskjutet mot en vägg eller ett fönster. Dra istället ut det en rejäl bit och se hur rummet förändras.

Tänk även på att inte övermöblera. En gyllene regel är att möbler helst inte ska fylla mer än 60 procent av rummets golvyta.

Avsaknad av harmoni
Ett harmoniskt rum känns både rofyllt och uppiggande. För att skapa just detta behöver vi rensa bort det som stjäl vår energi.

I ett hem finns det vanligtvis tre primära energitjuvar; för mycket prylar (krims-krams), för många fokuspunkter och för mycket färg och mönster.

Det är bra att komma ihåg att ditt hem inte är ett showroom. Du behöver inte displaya alla saker du har även om de är fina. Göm undan hälften.

Byt istället ut sakerna då och då. Detta är extra viktigt om du har vitrinskåp eller öppna hyllor där många prylar kan få det att se rörigt ut.

Färg och mönster är härligt, men bör begränsas eller åtminstone regleras. Om du trivs med starka kulörer omkring dig, se då till att du gjort din läxa och vet hur olika kulörer och nyanser matchas bäst.

För många fokuspunkter innebär att ögat inte kan fokusera på något särskilt, utan det händer för mycket på en och samma gång.

Lika illa är motsatsen där ögat inte hittar något alls att vila på. Bra fokuspunkter är till exempel en statement-lampa, ett par svarta inredningsdetaljer eller en färgglad möbel.

Varje rum bör ha omkring tre till fem fokuspunkter.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020