Efter allergiutbrottet – eleverna undervisas på annan skola
"Vi tar detta på största allvar".
"Vi tar detta på största allvar".
Under fredagsmorgonen rapporterade Magazin24 att halva Näslundskolan är stängd på grund av allergiska reaktioner bland elever och personal.
– Den här veckan har skolans ledning tagit beslut om att årskurs 2-5 på Näslundskolan ska ha sin undervisning på Nibbleskolan under den tid som luftkvaliteten i lokalerna undersöks med början måndag den 13 mars, skriver Hallstahammars kommun på sin hemsida.
Vad exakt som orsakat allergiproblem är inte fastställt.
– I samband med att det genomfördes arbeten med fjärrvärmenätet och vatten i området var ventilationen avstängd under några dagar för att inte förlora värme i huset. När ventilationen sedan slogs på igen upplevde både elever och lärare allergiliknande besvär som kan ha med luftkvaliteten i delar av huset att göra. Vi tar detta på största allvar och ska därför utreda detta noggrant. Detta påverkar möjligheten till att ha lektioner i delar av huset, skriver kommunen på sin hemsida.
Arbetet med att mäta luftkvaliteten i skolan beräknas ta drygt fem veckor.