Här är andelen utlandsfödda väljare störst
Så ser det ut i din kommun.
Så ser det ut i din kommun.
Cirka 950 000 personer, eller 13 procent, av de preliminärt röstberättigade i riksdagsvalet i höst är utlandsfödda. Det framgår av siffror från Statistiska centralbyrån (SCB), som också visar att valdeltagandet i gruppen är lägre än bland svenskfödda medborgare.
– Konsekvensen är att det finns en stor risk att intressen, åsikter och frågor som har betydelse inte fångas upp politiskt. Det är det huvudsakliga problemet ur ett demokratiskt perspektiv, säger Mikael Spång, docent i statsvetenskap vid Malmö universitet, till Nyhetsbyrån Siren.
SCB har tagit fram uppgifterna om preliminärt röstberättigade i riksdagsvalet 2018 genom en framskrivning av befolkningen baserat på befolkningsregistret i juni 2017. Siffrorna gäller svenska medborgare som är bosatta i Sverige.
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 låg på 89 procent för svenska medborgare födda i Sverige, och på 72 procent för svenska medborgare födda utomlands.
if(”undefined”==typeof window.datawrapper)window.datawrapper={};window.datawrapper[”rShTo”]={},window.datawrapper[”rShTo”].embedDeltas={”100″:734,”200″:506,”300″:461,”400″:415,”500″:400,”700″:385,”800″:370,”900″:370,”1000”:370},window.datawrapper[”rShTo”].iframe=document.getElementById(”datawrapper-chart-rShTo”),window.datawrapper[”rShTo”].iframe.style.height=window.datawrapper[”rShTo”].embedDeltas[Math.min(1e3,Math.max(100*Math.floor(window.datawrapper[”rShTo”].iframe.offsetWidth/100),100))]+”px”,window.addEventListener(”message”,function(a){if(”undefined”!=typeof a.data[”datawrapper-height”])for(var b in a.data[”datawrapper-height”])if(”rShTo”==b)window.datawrapper[”rShTo”].iframe.style.height=a.data[”datawrapper-height”]+”px”});