Reportage
08:15 | 14 maj 2017

De är familjen som lever sitt drömliv i Surahammar

Flytten från Stockholm till Surahammar resulterade i en drömtillvaro för familjen Hidalgo.

2002 var året som Cristian och Katherine möttes på en körskola i Spanien. Sedan dess har de bott och verkat i Spanien, Stockholm och nu Surahammar.

Paret har ett gemensamt datorintresse och driver företaget Hidalgo Consulting tillsammans, från hemmet i Surahammar.

De minns tydligt kraschen i Spanien i slutet av 2008, och flyttade tillbaka till Sverige kort därpå.

– Alla företag bara stängdes av över en natt, folk kom till jobbet och chefen var borta. Men jag var mammaledig då, och flytten till Sverige var redan planerad, berättar Katherine.

– Min dåvarande chef anade nog vad som skulle hända och var snäll nog att säga att jag skulle åka till Sverige och jobba för honom här, så vi kom lindrigt undan. Sen blev det ju en förlustaffär med den egendom vi sålde av, säger Cristian.

Familjen flyttade till Nacka i Stockholm och hamnade ganska omgående i det berömda ekorrhjulet.

– Det blev väldigt tufft för oss med den livsstilen man har i Stockholm. Man ska bo på rätt adress, barnen ska gå på rätt skola och man ska hinna med att både jobba och umgås med familjen. Man spenderar timmar i bilköer och det finns inte utrymme för kvalitetstid, konstaterar Cristian.

Paret bestämde sig för att bryta upp och satsa på familjelivet. Då Cristians moster bodde i Surahammar sedan tidigare beslutade de sig för att kolla på hus i området.

– Att priserna var väldigt fördelaktiga skadade ju inte heller. Vi satsade på att hitta rätt hus och kollade runt i drygt fyra år, sedan köpte vi vårt hus för två år sen.

De har fortsatt driva företaget Hidalgo Consulting som numera kompletteras av Hidena Productions, som riktar in sig på foto, film och musik.

Vad är den största skillnaden på att driva företaget i Stockholm kontra Surahammar?

– Att vi hinner med barnen. Surahammars kommun har ”För barnens skull” som motto, det har vi tagit till oss. Barnen mår bättre av att vi är mer tillgängliga, att träffa dem bara en timme per dag är inte bra. Sedan har vi behållit många kunder från Stockholm samt fått nya här i området.

– Vi lever vår dröm nu, det här är vad vi tänkte på när vi fantiserade om hur vi ville ha det, avslutar Cristian.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020