Julgranar kastas i sjön
"Det är rena barnkammaren"
"Det är rena barnkammaren"
I Surahammar samlar man in julgranar och kastar dem i sjön. Men det handlar inte om någon vandalism. Tvärtom, Surahammars Fiskevårdsförening gör det för att hjälpa fisken.
– Det handlar om abborrar och mörtars väl och ve, säger Hans-Göran Eriksson från Surahammar Fiskevårdsförening till P4 Västmanland.
Föreningen samlar in granar och slänger dem i sjön Östersjön. Inte havet mellan Sverige och Finland, alltså, utan Östersjön i Suarhammars kommun.
– Vi ska samla in de där och lägga de på isen i Östersjön. Sen slår man ner pålar runt omkring det där och lägger på ett tynge så den åker ner till botten. Det är fiskvårdande åtgärder för i den där ishögen kan abborrar och mört lägga sin rom. De små ynglen har ett gömställe där. Det är rena barnkammaren kan man säga, säger Eriksson.