Ishockey
14:13 | 29 juli 2017

Storväxt tvåvägsback klar för Hallstahammar

Tidigare Surahammarförsvarare hämtas in.

Hallstahammar HK har gjort klart med ett meriterat nyförvärv. Den storväxte tvåvägsbacken Alexander Halling (187 centimeter lång och 99 kilo tung) har kritat på för en säsong. Halling har Västerås IK som moderklubb och har tidigare spelat två säsonger i Surahammar.

– Nyss hemkommen från ett äventyr i USA och är sugen på att lira hockey igen. Det blir fortsatt plugg här på hemmaplan och Hallsta HK blev ett bra val att varva plugg med hockey. Jag känner också en del lirare från olika håll i laget. Ser fram emot en säsong i Hallstahammar med ett ungt och hungrigt lag. Det ska bli spännande att vara en del av det, säger Halling till Hallstas hemsida.

Sportchef Mathias Karlsson säger så här om nyförvärvet:

– Alexander är en stabil tvåvägsback. Han kommer att ge oss rutin på backsidan och bli en viktig kugge i vinter. Jag vill tacka Oscar Rogerson som hjälpte mig med denna värvning.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020