Surahammar
15:46 | 20 mars 2017

Surahammar i rikstopp när det gäller jämn inkomst

Minst inkomstklyftor i landet.

FOTO: PIXABAY.COM

Surahammar har, tillsammans med Malå och Forshaga, de minsta inkomstklyftorna i landet. Gini-koefficienten, som är ett mått på ekonomisk jämlikhet, ligger där på 0,23. Det visar statistik från SCB som Nyhetsbyrån Siren har sammanställt.
– Generellt kan man säga att spridningen i inkomster ofta är större i storstadsregionerna, säger Johan Lindberg, utredare på SCB, till Nyhetsbyrån Siren.

Fakta: Gini-koefficienten visar inkomstspridningen i ett land eller en kommun och kan räknas ut på olika sätt. I statistiken från SCB används gini-koefficienten för disponibel inkomst per konsumtionsenhet 2015. När alla i ett samhälle har samma inkomst, och det råder total jämlikhet, är värdet 0. Ligger värdet på 1 innebär det maximal ekonomisk ojämlikhet. I Sverige är gini-koefficienten 0,32. Sedan 2011 har koefficienten ökat i 270 av landets kommuner. I resten av kommunerna har den minskat eller varit oförändrad. Danderyd har de största inkomstklyftorna med en gini-koefficient på 0,57. 
– Att gini-koefficienten har stigit i merparten av Sveriges kommuner sedan 2011 ligger i linje med statistiken på riksnivå. Det beror helt enkelt på att inkomstspridningen har ökat i stort, säger Johan Lindberg, till Nyhetsbyrån Siren.

Siffror för övriga kommuner i regionen:
Kungsör 0,26
Hallstahammar 0,26
Arboga 0,26
Köping 0,27

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020