ARBOGA
09:01 | 30 juni 2025

Anneli och ”Stickan” bjuder på sagostund för barn i alla åldrar

Vill inspirera den yngre generationen till att läsa och själva leka med ord.

Annelie Lindehell och Stig ”Stickan” Lööv. Foto: Privat

På fredag kommer det att ske bokläsning på Café Centrum på Stortorget i Arboga. Med start efter lunch kommer Stig ”Stickan” Lööv att läsa sagor för barn mellan 3-103 år (de flesta väl lite barn kvar i sig, menar Annelie och Stig).

Författaren av böckerna ”Stickan” ska läsa ur heter Annelie Lindehell men kallar sig Morli. Hon föddes i Västerås men bor nu i Klimpfjäll, en by i Vilhelmina kommun. Hon är kusin med ”Stickan” och har tidigare skrivit flera böckerm men nu är fokus på bokserien med sago-dikter på rim. Det kommer att bli 15 böcker med flera berättelser i varje om pojken Ditten Datt och hans talade katt Ditten Dutt.

– Förhoppningen är att vi med denna bokserie ska inspirera barn till att läsa och själva leka med ord, säger ”Stickan” Lööv.

Han fortsätter:

– Jag blev engagerad i detta för att jag tycker berättelserna är alldeles för bra för att bli liggandes i hennes byrålåda. Det är också jag som läser in berättelserna som ljudbok. Så jag är påhejare och inläsare.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020