Medeltidsrodd i Bergmansparken
Finalerna avgörs i kväll!
Finalerna avgörs i kväll!
Ikväll, torsdag 7 augusti kl. 19.00, är det dags för finalerna i årets medeltidsrodd i Bergmansparken i Arboga. Efter gårdagens spännande kvaltävlingar står det nu klart vilka lag som gör upp om segern i både herr- och damklassen.
Under onsdagskvällen, 6 augusti, deltog totalt 13 lag, 5 damlag och 8 herrlag i två intensiva kvalheat vardera. Publiken bjöds på en kväll fylld av dramatik, glädje och stark tävlingsanda.
Extra glädjande var det stora antalet föreningslag, hela 7 stycken, något som arrangörerna lyfte fram som en positiv utveckling.
– Det är extra roligt att antalet deltagande föreningar har ökat, säger Ulf Johansson från Föreningen Arboga Medeltid.
Nytt för i år är också att ett särskilt pris delas ut till bästa förening, ett initiativ som ska stärka det lokala engagemanget ytterligare.
Ta plats vid vattnet i Bergmansparken och upplev den stämningsfulla finalkvällen, dramatiken börjar kl. 19.00!