19-åring från Köping döms för rånförsök
Mannen slipper fängelse, men får skyddstillsyn och samhällstjänst som straff.
Mannen slipper fängelse, men får skyddstillsyn och samhällstjänst som straff.
En 19-årig man från Köping döms till skyddstillsyn och 200 timmars samhällstjänst för försök till rån. Han döms även att betala 30 000 kronor i skadestånd till offret. Det meddelade Västmanlands tingsrätt i en dom under onsdagen.
Rånförsöket som 19-åringen nu döms för skedde en sen kväll i oktober 2022 på en adress i Köping. Offret, en man, var då på väg hem när han upptäckte att två killar gick bakom honom. En av killarna ska sen ha sprungit snett över vägen och börjat gå framför mannen medan den andre gick bakom. Killen som gick framför, och var maskerad, ska efter det ha vänt sig mot offret, rört sig mot denne och sen sagt ”ge mig alla dina grejer”.
Offret sa nej och när killen tog tag i honom utdelade han ett slag som träffade i killens ansikte. Killen ska då ha tagit fram en kniv och hotat offret, som i det läget backade bort och började skrika på hjälp. De två killarna lämnade då platsen.
19-åringen har erkänt rånförsöket. Han har vidare sagt att beslutet att försöka råna mannen var en impulshandling från hans och hans kompis sida. Vem kompisen är framgår dock inte.
19-åringen kunde ha dömts till nio månaders fängelse för rånförsöket, men Västmanlands tingsrätt väljer att döma mannen till skyddstillsyn och samhällstjänst.
”Det höga straffvärdet och framför allt brottets art talar starkt för att fängelse väljs som påföljd. Det har förflutit cirka ett och ett halvt år sedan gärningen. Såvitt framkommit har XX (19-åringen) därefter inte lagförts för brott med undantag för ett godkänt strafföreläggande avseende ringa narkotikabrott. Frivården har i yttrande anfört att det föreligger ett övervakningsbehov bland annat utifrån viss missbruksproblematik. Frivården har föreslagit att påföljden bestäms till skyddstillsyn med föreskrift om missbruksavvänjande behandling. Frivården har vidare bedömtXX som lämplig för samhällstjänst, vilket också XX samtyckt till. På grund av det anförda anser tingsrätten att det finns förutsättningar att i stället för fängelse bestämma påföljden till skyddstillsyn i förening med samhällstjänst, 200 timmar”, står det i domen.