Hittaut blev en succé – kommer tillbaka nästa år
Över 1 000 deltagare och 40 000 stämplade ”checkpoints” blev resultatet när Köping-Kolsva OK sammanfattade Hittaut.
Över 1 000 deltagare och 40 000 stämplade ”checkpoints” blev resultatet när Köping-Kolsva OK sammanfattade Hittaut.
Den 1 maj gick startskottet för Hittaut, efterföljaren till populära Stolpjakten. Den 30 september var sista chansen att ge sig ut för att registrera någon av de 122 så kallade ”checkpoints” i olika svårighetsgrader som hade placerats ut i skogs- och stadsmiljöer i både Köping och Kolsva.
Magazin24 träffade Kenneth Larsson och Mats Landqvist, ledamot respektive kassör i Köping-Kolsva Orienteringsklubb, och när de sammanfattar hur det gått under säsongen är det enbart positiva tongångar.
– Hittaut har i år funnits på 89 orter i hela Sverige med totalt 111 500 deltagare och 5 300 000 registreringar. Här i Köping har det varit 1 072 deltagare och runt 40 000 stämplingar. Den som hade flest stämplingar här i Köping hade
5 623 stycken, men då har han rest runt en del, säger Kenneth Larsson med ett leende.
– Det är många som har rest runt och letat ”checkpoints”. Efter Valborgsmässoafton stötte jag på ett cyklande par uppe på Bondgårdsberget som var från Dalarna. De hade tidigare varit i Strängnäs och letat efter ”checkpoints”, men hade sen tagit sig till Köping. Det är fantastiskt kul, säger Mats Landqvist.
Sammanfattningsvis, tycker ni att Hittaut blev en succé här i Köping?
– Ja, det tycker vi. Det har blivit en snackis och många känner ju till Hittaut. Eftersom det går att använda en app för att ge sig ut att leta så har det blivit enklare och mer modernt. Det har gått hem hos folk, säger Mats och Kenneth.

Kenneth och Mats har fått en del respons från deltagare under säsongen. Det har nästan bara varit positivt, men ibland har de fått rycka in för att hjälpa till.
– En dam ringde mig och sa att hon inte hittade en kontroll i Ållestaskogen. Hon hade gått fram och tillbaks, men var helt säker på att kontrollen inte fanns. Jag åkte dit och hittade den på den plats vi hade placerat den på kartan. Det blev lite komiskt, men sånt är bara kul, säger Mats.
Friskvårdsprojektet Hittaut kommer tillbaka även nästa år. I nuläget är planen att starten kommer ske den 1 maj och pågå fram till den 30 september, precis som i år.
– Vi har sagt att vi ska köra i tre år och så kommer det bli. Vi tittar på några nya områden att placera våra ”checkpoints” så att det inte blir precis samma som det varit nu. Vid Varghedenområdet eller Tränsta till exempel. Det finns många trevliga markägare som säkert inte har något emot det. För det är viktigt att vi pratar med markägarna och frågar om de är med på det.
Hittaut kommer alltså tillbaka även nästa år. Kenneth och Mats hoppas att ännu fler passar på att delta nästa år.
– Ju fler desto bättre. De kan börja ladda redan nu!