KÖPING
16:00 | 13 augusti 2024

Köpings Dragspelsklubb fyller 50 år

Firar med Jubileumskonsert och Dragspelsvirtuosen Bengan Janson.

Foto: Köpings kommun.

Lördag den 14 september på Kulturskolan i Köping bjuder Köpings Dragspelsklubb in till en storslagen jubileumskonsert tillsammans med den legendariska dragspelsvirtuosen Bengan Janson.

Köpings Dragspelsklubb, som grundades 1974 av musikhandlaren Willhard Granlund, firar sitt 50-årsjubileum i år. Granlund hade länge drömt om att starta en dragspelsklubb i Köping och femtio år senare är klubben fortfarande aktiv. Varje torsdag träffas medlemmarna för att öva. De uppträder regelbundet på konserter, inklusive sommarkonserten under Kulturskolans kulturvecka och på nationaldagsfirandet i Köping.

Klubben spelade tillsammans med Bengan Janson redan 2019 för sitt 45-årsjubileum, och nu återvänder de med samma entusiasm för att fira sitt halvsekel med ännu en musikalisk höjdpunkt.

Bengt-Åke ”Bengan” Janson, en tangentekvilibrist och spelman, har spelat dragspel sedan barndomen. Hans karriär är imponerande, med otaliga framträdanden, cirka 100 timmar live-TV och samarbeten med artister som Charlotte Perrelli och Sven-Bertil Taube.

Bengan drivs av passionen för att möta andra musikanter, vilket han återigen visar när han kommer tillbaka till Köping för denna speciella jubileumskonsert.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020