Köpingsbo döms till fängelsestraff för grovt rattfylleri
54-årig man stoppades av polis med hög alkoholhalt i utandningsluften.
54-årig man stoppades av polis med hög alkoholhalt i utandningsluften.
Västmanlands tingsrätt har dömt en 54-årig man från Köping för grovt rattfylleri. Händelsen inträffade en förmiddag i slutet av augusti i år, när mannen körde bil på Ringvägen i Köping. Vid en kontroll visade mätningen att han hade 0,83 milligram alkohol per liter i utandningsluften, vilket motsvarar drygt 1,6 promille i blodet. Gränsen för grovt rattfylleri går vid 0,5 milligram per liter.
Mannen erkände gärningen och uppgav att han hade kört från sitt hem till en mataffär, en sträcka på omkring en och en halv kilometer, när han stoppades av polis. Enligt domen skedde färden på en lördag förmiddag, vilket tingsrätten ansåg ökade riskerna för trafiksäkerheten.
Mannen är tidigare ostraffad och lever under ordnade sociala förhållanden enligt domen. En utredning visade att han har riskabla alkoholvanor, men inte ett dokumenterat beroende. Efter händelsen har han själv sökt hjälp och etablerat kontakt med öppenvården i hemkommunen. Frivården bedömde honom som lämplig för samhällstjänst, men rätten ansåg att alkoholhalten var så hög att en icke frihetsberövande påföljd inte var tillräcklig.
Straffvärdet för brottet sattes därför till en månads fängelse.