Köpingsprofil med hjärta av guld och huvudet fyllt av tankar
Möt Hasse Jerner.
Möt Hasse Jerner.
Hasse Jerner är grabben från Byjorden, sångare, musiker, it-konsult. Hans hobby är att tänka, klura och skriva.
Vi möts på hans företag, Balder, grundat 1996, med butik/kontor på Västra Långgatan sedan tio år tillbaka. Här jobbar också hustru Cathrine och sonen William och ytterligare några medarbetare.
Balder hjälper små och medelstora företag med it-support, webb och mjukvaror. En liten reklamavdelning ingår också, med fotouppdrag och trycksaker – också i stora format.
Balder är en gud i nordisk mytologi. Son till Oden och Frigg, make till Nanna. Balder bodde i Bredablick. Hasse ler när jag berättar.
– Firmanamnet är inte inspirerat av nordisk mytologi. Vi råkar bo på Baldersgatan…
Pappa Jean-Åke var bruksgrabb från Kolsva. Metallordförande på Volvo. Mamma Ulla-Britt jobbade på Tingsrätten. Morfar drev Jerners Livs på Barnhemsgatan. Han kom från en slaktarsläkt och dog när Hasse var nio år.
– Från mamma har jag ärvt en extrem noggrannhet i sånt som intresserar mig. Jag är känslig, blödig, gillar inte nöjesjakt, har många känselspröt för olika stämningslägen. Det har jag fått från min pappa.
– Pappa var en hängiven socialdemokrat och känslomänniska. Han grät när han på TV såg statsminister Tage Erlander hålla tal. När min 17 år äldre halvbror uttryckte åsikter som min pappa tyckte låg för långt till höger kunde pappa uppmana honom att inte glömma sitt ursprung.
Hur var du som barn?
– Jag valde ofta självvald ensamhet än att vara med mina kamrater, berättar Hasse. Jag var alltid iakttagande och uppmärksam. Alltid nyfiken. Alltid velat veta hur saker och ting hänger ihop. Varför saker och ting är som de är.
Hasse berättar hur musiken kom in i hans liv.
– Så länge jag minns har jag varit musikaliskt intresserad. Vi hade en radiogrammofon hemma. Jag fick köpa skivor tidigt. Hep Stars. Beatles. Sven-Ingvars. Thore Skogman. Härmade dom som sjöng. Lärde mig spela blockflöjt, trummor, piano, gitarr och trumpet.
Hasse berättar om första bandet.
– Mitt första band i tonåren hette Fredeguts. Repertoaren var pop & rock. Vårt namn var en sammansättning av våra bandmedlemmars namn. Jag heter ju Hans Fredrik och bidrog med ”Fre”. Denny Ljunggren bidrog med ”de”. Göran Gustafsson bidrog med ”guts”.
I bandet spelade Hasse trummor och sjöng, Bandet repeterade på Scheeleskolan. Första spelningen ägde rum 1974. Höjdpunkten var en spelning på Stora Torget när Köping firade 500 år.
Detta blev början på en proffskarriär som sångare och musiker på heltid i olika band, konstellationer och sammanhang, som varade i 21 år. Hasse har spelat och uppträtt i hela landet.
Minne från den tiden?
– Jag minns ett möte med Carola, när hon var 12 år gammal. Vi spelade på båten Baronessan, som gick mellan Åland och Stockholm. Hon bad om min autograf på sin arm – och den fick hon.
Efter perioden som musiker på heltid fortsatte Hasse på deltid i olika konstellationer och senare i bandet Blue Shell, som spelade in egna låtar i Nashville.
1984 köpte Hasse datorn Tandon XT för 25 000 kr. Han hade bolagiserat sin musikverksamhet och behövde bokföra. Med datorn följde det enkla programmeringsspråket Basic som fångade Hasses intresse. Senare började Hasse bygga egna program: löneprogram och faktureringsprogram som såldes lokalt.
Startade musikaffären Musikshoppen. Sålde från strängar till gitarrer. Först låg butiken på Hökartorget, sedan på Stora gatan 6. Han utvecklade sitt datakunnande från program till hårdvara. Importerade från Kina, Taiwan, Hongkong. Komponenter till att bygga datorer. Flyttade till Barnhemsgatan för att få större lokaler. Musikinstrument i två rum, dataprylar i ytterligare ett litet rum. Efter 6 månader så var 90 procent av försäljningen dataprylar.
Berätta om ditt intresse för Albert Einstein?
– Jag läste en avhandling av Albert Einstein om relativitetsteorin, som han skrev 1932. Hans filosofiska tankar, vilka jag tror är nyckeln till hans teorier, fascinerar mig. Han hade också ett stort musikintresse, som jag. Vi är för övrigt båda födda den 14 mars.
Einstein var sen med att prata. När han är fyra år gammal talar Albert för första gången:
– Soppan är för het.
Hans mamma blir jätteglad:
– Åh, Albert, du kan ju tala, varför har du inte sagt något förrän nu?
– Soppan har tidigare alltid hållit lagom temperatur, svarade Albert.
Hasse kan spotta ur sig kända citat av Einstein. Jag noterar några:
”Logik kan ta oss från A till B. Fantasi kan ta oss hur långt som helst.”
”Problem kan inte lösas med samma tankesätt som skapat dem.”
När Einstein på ett skämtsatt sätt skulle förklara vad relativism är, sade han:
”Tar du ut en het bakplåt ur ugnen och ställer den i ditt knä i 1 sekund känns det som 1 minut. Om en vacker flicka sätter sig i ditt knä i 1 minut och sedan reser sig och går, känns det som om hon suttit i ditt knä i 1 sekund.”
Hasse Jerners för många okända talang är att han själv formulerar klokskaper på engelska, som inte sällan får stor spridning på nätet.
Vi diskuterar vad hans texter skall kallas. Inte aforismer. Inte metaforer. Vi enas om att ordet sentens är passande. Han skriver dem för en internationell läsekrets, därför alltid på engelska.
Mest citerad sentens:
”The absence of a message sometimes is a presence of one.”
Hasse vill ogärna översätta till svenska, nyanser går då alltid förlorade. Men en översättning han är nöjd med:
”Att vara 99 procent säker lämnar en öppning för att du kan ha 100 procent fel.”
Hur mycket läser du?
– Jag läser mindre än jag borde. Jag läser aldrig skönlitteratur. Läser faktaböcker, biografier, memoarer. Böcker som handlar om människans varande. Jag vill tro att jag har en fri vilja. Utkämpar alltid en inre strid mellan en fri vilja och hur jag önskar att det vore. Jag är en kuf, men ändå inte. Min hobby är att tänka, klura, skriva.

Hasse är en båtmänniska. Båtlivet har pågått i perioder. På 80-talet köpte han en Pettersson-båt. Sedan blev det en engelsk båt med tre sovhytter, som användes när de tre sönerna var små. Det var då Hasse och familjen upptäckte Stockholms skärgård på riktigt. På 90-talet blev det ofta segling med mamma och hennes livskamrat Sven-Åke i deras segelbåt
– För sex år sedan började vi fundera på att ha båt på nytt. Vi hade tänkt oss en daycruiser med utombordare och en liten sovhytt. En båt som man enkelt kunde ställa på gården, lyfta upp själv och förvara motorn i garaget.
Så blev det inte. Det blev en flytande sommarstuga på nytt, denna gång lite större.
– Vi är ute i Stockholms skärgård 5 veckor varje säsong, plus en hel del helger. Numera ligger båten i Stockholm, några hundra meter från Hammarbyslussen.
– Nu kommer vi snabbt ut i skärgården och slipper transportsträckan genom Mälaren. Vi sparar tid och 5 000 kronor i drivmedel.
Vi går ut på stan för att jag i många olika miljöer i Köping skall fotografera Hasse, en varm köpingsprofil med ett hjärta av guld och ett huvud sprängfyllt med tankar.