Köping
18:43 | 22 april 2026

Lista: Köpings-Annas största möten med stjärnorna

Köpingstjejen Anna Dager har uppträtt och spelat in med världsartisten Brian Wilson, gjort ”The Final Countdown” live med Europe och varit med på The Jay Leno Show i New York.

Anna Dager tillsammans med Marit Bergman och Lill Lindfors. Foto: Privat

Anna Dager (född med efternamnet Landberg) från Köping är just nu aktuell i föreställningen ”Vi måste hålla kontakten” med Emil Jensen och med skivsläpp under våren med bland flera andra Moa Lignell, Molly Hammar, Albin Lee Meldau & Arvid Nerooch Jens Hult.

Dessutom med en hel del egna kompositioner och samarbeten med Hanna Ekström i den gemensamma gruppen Stockholm Strings.

Anna är yrkesverksam musiker (cellist i första hand) sedan ungefär 27 år och listar här några av karriärens höjdare genom åren:

Anna Dager med Beach Boys-legendaren Brian Wilson. Foto: Privat

 

  • 1. Turnéer och inspelning med Brian Wilson (Beach Boys) av projektet ”SMILE” 2004-2005

” Spelningarna med Brian var verkligen otroliga och det är svårt att säga vad som var roligast. Men starka minnen är ju till exempel när vi fick spela i Carnegie Hall i New York, i Operahuset i Sydney, Hollywood Bowl i Los Angeles, skivinspelningen i Sunset Sound studion i LA med mera. Och även att medverka i Jay Lenos ”Tonight show” var såklart häftigt. Vi träffade även en rad kända personer under den här perioden. Bland annat Paul Mc Cartney, som tackade var och en av oss personligen efter en av showerna i London, som han själv beskrev som ”experience of a lifetime”.

  • 2. Turnéer och gig med bandet LOVE – ”Forever changes live” – (som ledde fram till jobbet med Brian Wilson)

”Väldigt spännande och kul och jag minns att ”Molle”, som hade Musikkällan i Köping, var och lyssnade på ett av gigen och blev så oerhört glad och förvånad över att träffa musiker från Köping (även Stefan Persson på trumpet) i orkestern. Det blev alltid ett besök på Musikkällan efter det, för att rapportera om olika spelningar runt om i världen. Väldigt kul”.

Anna Dager och medmusikerna Hanna Ekström och Staffan Findin tillsammans med Emil Jensen. Foto: Privat
  • 3. Den pågående turnén och allt samarbete med Emil Jensen

”Fantastisk och enastående artist och numera en av mina närmsta vänner. Just nu under våren i föreställningen ”Vi måste hålla kontakten”, tillsammans med mina andra otroliga kompisar och musikerkolleger Hanna Ekström och Staffan Findin på en stor Sverigeturné. Det är lite ”nyp mig i armen” – läge när jag får spela på så fina scener ihop med några av de allra bästa personer jag vet. Det känns och märks verkligen att vårt samspel även når ut till publiken och de kvällar vi delar scen är några av mina allra bästa stunder”.

  • 4. Ynnesten att få spela tillsammans med gamla idoler

”Att som cellist ha fått spela ihop med mina gamla idoler (det hade jag aldrig drömt om ens i min vildaste fantasi när jag gick i musikskolan i Köping en gång i tiden), men nu har jag till och med spelat ”The final countdown” live tillsammans med Europe när de gjorde ett akustiskt gig på Nalen i Stockholm. Och jag har även fått spela med Carola på Skavlan – och nu nyligen ihop med Popsicle på kulturfestivalen, vilket var otroligt kul eftersom jag lyssnade så mycket på dem. Dessutom Atomic Swing som jag också jobbat med på en inspelning. Jag har även spelat in en hel del fin musik med Niclas Frisk. Bland annat till serien om Börje Salming, och också Fröken Friman”.

Anna och Hanna Ekström, tillsammans med Björn Skifs. Foto: Privat
  • 5. Björn Skifs, First Aid Kit, Loreen och andra magiska samarbeten

”Andra häftiga spelningar jag minns är bland annat de med First Aid Kit på Royal Albert Hall i London, Cirkus i Sthlm, som headline på Way out west och mycket annat kul ihop med de grymma syskonen. Jag gjorde också turnéer med Loreen efter hennes vinst med ”Euphoria”, där hon slog publikrekord runtom i landet. Spelning med bandet Heart i Los Angeles, där vi framförde deras album ”Dreamboat Annie” live och så finfina gig genom åren med såväl Petra Marklund, Melissa Horn, Marit Bergman, Eric Gadd, Björn Skifs, Miriam Bryant, Darin, Seinabo Sey och många många fler.

Om att få leva sin dröm:  ”Jag tänker ibland på ynnesten att ha en typ av jobb som jag aldrig skulle komma på tanken att sluta med oavsett andra omständigheter i livet. Musik är minst lika viktigt och självklart som de fyra elementen för mig och genom den har jag fått uppleva världen och hittat några av mina viktigaste och finaste personer i livet”.

Anna Dager bakom Darin på Nyhetsmorgon. Foto: Privat

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020