KÖPING
10:11 | 19 oktober 2022

Luni med i TV4:s Talang

Cara-Luna från Köping deltog i uttagningen i helgen.

Cara-Luna i avvaktan över att snart gå ut på scenen.

Tillsammans med sin pappa, välkände enhjulingsartisten Peter Rosendahl, tillbringade Cara-Luna helgen i Stockholm och på TV4 för att visa upp sin akt hon snickrat ihop med pappa Peter.

Vad är det du ska göra?

– Jag kommer in på scen och där så börjar jag trolla. Det går medvetet inte så bra så då kör vi igång en show med pappa på enhjuling i stället, säger Luni.

Cyklar du också enhjuling?

– Nej, jag hjälper pappa och är med honom på hans cykel. Står på hans axlar och far runt, skrattar Cara-Luna.

En show i högt tempo och med Peters favoritmusik, Antiloop, i högtalarna.

Hur gick det då?

– Vi fick högsta betyg och avvaktar nu om vi gått vidare, säger Peter.

Dagen till ära hade också Cara-Lunas syster Samantha flugits in från USA för att lyckönska och hjälpa syrran bakom scen.

Peptakt med pappa Peter precis innan show.

Peter som normalt reser land och rike runt och monterar olika skyltar och dekorer säger till Magazin24 att det har varit extremt stressigt att parallellt med arbetet sätta ihop denna show och också få tid att träna på den.

– Jag är glad att min fru Sandy anmälde oss till detta. Jag är van men det har fått min dotter att växa. Vi är stolta över att Luni höll nerverna i styr och med stort mod gick ut på scen och levererade, avslutar Peter.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020