ishockey
10:00 | 9 maj 2016

Ny målvakt klar för KHC

ISHOCKEY ”Det kommer bli hård konkurrens på målvaktspositionen i vinter.”
Robert Kinisjärvi tvingades lämnade Köping HC på grund av sin civila karriär, sedan dess har KHC varit på jakt efter en ny målvakt. Under söndagskvällen presenterades Christoffer Hanning som ersättare till Kinisjärvi.

”Efter att Robert Kinisjärvi lämnade oss har vi letat efter en till målvakt. I Christoffer får vi en välutbildad och stor målvakt. Christoffer älskar att tävla och vill framåt i sin karriär. I och med denna värvning kommer det bli hård  konkurrens på målvaktspositionen i vinter.” skriver sportgruppen i ett meddelande på klubbens hemsida.

Hanning är 21 år och kommer ursprungligen från Linköping vilket också är hans moderklubb. Mellan 2012-2014 tillhörde han Malmö Redhawks organisation och spelade med deras SuperElit-lag. De senaste säsongerna har han dock tillhört Borlänge men har även varit på lån hos Hedemora, Malung och Skedvi/säter.

Säsongen 2016/2017 får han ge sig in i kampen med Tomas Rydén om vem som skall vara förstamålvakt.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020