Ny miljödom – då kan Mälarhamnar byggas ut
Köpings kommun får tillstånd att muddra i hamnen.
Köpings kommun får tillstånd att muddra i hamnen.
Köpings kommun har, precis som Västerås stad, fått tillåtelse av Mark- och miljödomstolen att muddra i hamnen samt behandla muddermassorna. Det görs för att öka säkerheten för lastfartyg som transporteras i Mälaren – och därmed öka möjligheten till större godstransporter.
– Hamnarnas betydelse är redan idag stor för kommunerna och regionen. I och med det positiva beslutet från Mark- och miljödomstolen kan vi nu fortsätta utvecklingen, säger Köpings kommunalråd Elizabeth Salomonsson (S) till Västerås Tidning.
Muddringsarbetena i Mälaren planeras starta 2019 och den första fasen ska vara klar 2020. Projekteringen delfinansieras av EU genom fonden för ett sammanlänkat Europa. De skjuter till 26 miljoner kronor för arbetet i hamnarna i Västerås och Köping.
– Det här är en satsning för framtiden och främjar näringsliv och invånare i vår region. Genom sjöfarten kan mer gods transporteras till våra hamnar på ett mer klimatsmart sätt, säger Salomonsson.