Köping
16:10 | 10 juli 2018

Nyrenoverad lekplats med bondtema öppen igen

Inspirationen hämtad från de bondgårdar och hagar som låg i området tidigare.

Hästhagens lekplats i Köping är nu öppen och nyrenoverad. Foto: Köpings kommun

Efter att ha varit stängd för renovering i några veckor är nu Hästhagens lekplats vid Nibblesbacke i Köping öppen igen. Vana besökare av lekparken kommer märka att det ser annorlunda ut.

Lekplatsen har nämligen fått ett helt nytt utseende med bondgårdstema. Ett tema som är hämtat från de bondgårdar och hagar som låg i området innan det blev villakvarter.

”På lekplatsen finns nu en stor klätterställning med bland annat rutschkana, klätternät och klättervägg. Det finns också en karusell, gungbräda, traktor, gungor och olika lekdjur. Lekplatsen är planerad för barn i åldrarna 1-12 år”, meddelar Köpings kommun på sin hemsida.

Trots att lekparken nu är klar så kommer arbetsfordon och maskiner att åka i området ett tag till. Under sommaren ska nämligen de gång- och cykelvägar som återfinns runt lekplatsen att renoveras.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020