Relativt lugnt för polisen under Köpingsfesten
Patrullerna fick hantera berusade personer, stökiga ungdomar samt narkotikabrott.
Patrullerna fick hantera berusade personer, stökiga ungdomar samt narkotikabrott.
Under helgen samlades tusentals personer i centrala Köping under Köpingsfesten. Polisen hade hög närvaro framförallt under kvällarna och nätterna. Trots att stora mängder människor var i rörelse så menar polisen i Västra Mälardalen att helgen har varit relativt lugn.
Så här sammanfattas fredagskvällen:
”Mycket ungdomar ute i början på kvällen och på ungdomsfestivalen. En del ärenden som fick hanteras i samverkan med socialtjänsten gällande berusade ungdomar. Inte så mycket folk på Stora torget och krogen. Inga bråk eller allvarliga ordningsstörningar under kvällen. Totalt fyra LOB (lagen om omhändertagande av berusade personer) från centrum. Bra samverkan under kvällen med ordningsvakter, socialtjänsten, nattvandrare, volontärer och Securitas. Mindre folk än förväntat ute i Köping centrum”.
Under lördagskvällen fick polisen lite mer att göra. Så här sammanfattar de händelserna:
”Mer folk ute på lördagen. Återigen mycket ungdomar och en del ärenden som hanteras tillsammans med socialtjänsten. Kontroll av en individ i Köping centrum som misstänktes sälja narkotika ledde till
narkotikabrott och husrannsakan med beslag. Ett olaga hot, en man i 20-årsåldern som hotat en annan man i 50-årsåldern. Anmälan upprättades. Totalt cirka 1 100 personer på Stora Torget under kvällen. Sammanlagt cirka 1 000 personer på Köping krogar. Flera personer som avvisades och totalt sju LOB samt en störande av allmän ordning som låstes in. Inga allvarliga ordningsstörningar eller våldsbrott i centrum och hög närvaro av polispersonal. Bra samverkan idag också och bra samarbete”.