Reportage
16:40 | 29 april 2017

Så skapar du en idyll på balkongen

Per Bürger på Bürgers växtgård ger tips på hur du kan skapa en idyll eller oas på några få kvadratmeter.

FOTO: BJÖRN BLOMGREN

Ett litet utrymme, till exempel en balkong, ses ofta som en begränsning när det kommer till att odla grönska. Traditionellt sett nöjer sig många med att ställa ut en bord, två stolar och hänga en balkonglåda med en pelargon över kanten. Per Bürger känner igen tankebanorna och tycker att det finns betydligt bättre alternativ.

– Vi får ofta höra det, ”vi bor ju bara i lägenhet och jag har bara en balkong”. Jag tycker det är så synd, för balkong är ingenting annat än en liten trädgård. Egentligen är det inga större skillnader. Den enda skillnaden med en balkong kontra en trädgård, det är att den är mer lättskött, säger Per Bürger, som föreslår ett annat synsätt:

– Jag tror man ska se balkongen som ett nytt rum. Jag brukar säga att det är trädgårdsrummet.

– Om du tittar in på balkongen så blir det direkt en hiskeligt mycket mindre yta. Men man kan faktiskt ändå ha sitt fruktträd där. Man kan ha ett miniäppelträd. Man kanske har sin hallonplanta i en kruka. Man kanske inte har ett vanligt hallon utan ett så kallat hösthallon som betyder att den ger under lång period istället. Så nej, det finns ingen begränsning. När man ska pynta sin balkong finns flera viktiga saker att tänka på. Tre av dem är att välja ett tema, att välja rätt krukor och själva inredningen.

Per berättar att det är viktigt att fundera ut vad man vill med sin balkong. Det finns oändligt många teman att välja mellan. Några förslag är en odlingsbalkong att gå ut att äta på, en vackert blommande balkong, en fjärilsbalkong eller att ha ett kryddtema. Den sistnämnda är en av Pers favoriter.

– Jag skulle i steg 1 satsa på någonting man kan stoppa i mun. Man kan få valuta på olika sätt. För det första kan du få någonting för ögat, där man tänker “åh vad snyggt”. Men det blir du nöjd med ganska fort. En extra dimension på det är att kunna gå ut och äta saker.

– Ett vanligt klagomål är att en balkong full med växter tar tid att sköta. Att välja rätt kruka kan underlätta enormt på den fronten.– En kruka är egentligen växtens skafferi. Har man ett stort skafferi då kan man leva utan att gå till affären under en lång tid. Det är likadant för en växt. Har den fått en stor kruka med mycket näring och mycket jord som håller vattnet kvar länge, då behöver man inte vattna så ofta. Det betyder också att man får en otroligt lättskött grön miljö, säger Per Bürger.

När det kommer till inredning tipsar Per om att tänka på samma sätt som när man inreder inomhus. Det vill säga att tänka vad man har på golvet, i ögonhöjd och i taket.

– När man tittar ut på balkongen ska det kännas som den är ockuperad i alla nivåer.

– Och den där balkonglådan över kanten… Jag måste nog säga skrota den, kasta den över kanten. Det finns så mycket roligare sätt att odla.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020