köping
13:14 | 28 januari 2016

Socialnämnden krävs på åtgärder av IVO

Efter anmälning och utredning.

En enskild missbrukare fick inte tillräckligt omfattande hjälp och stöd, bland annat skulle nämnden ha beslutat om tvångsvård innan de satte personen i ett HVB-hem.

Inspektionen för vård och omsorg kväver nu att nämnden aktivt verkar för enskilda missbrukares stöd och hjälp att hålla sig från missbruk. Och starta en utredning enligt §7 (1988:870) lagen om vård av missbrukare i vissa fall, om nämnden anser att det finns skäl för tvångsvårdsberedande.

Om socialnämnden i Köpings kommun inte följer upp och uppfyller ovanstående krav kan IVO komma med ett föreläggande som kan vara tillsammans med ett vite.

Senast den 22 februari 2016 ska nämnden redovisa för IVO de generella åtgärder som nämnden tagit, för att bristerna inte ska upprepas igen. Nämnden skall också redovisa hur åtgärderna kommer få den önskade effekten.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020