Fotboll
06:34 | 24 augusti 2016

Toppdomare lever sin dröm i Köping

FOTBOLL Enzo Vesprini har dömt proffsfotboll i Italien. Men hans stora dröm har varit att flytta till Sverige. Nu njuter han av livet i Köping.

Den italienske toppdomaren Enzo Vesprini, som har bosatt sig i Köping. FOTO: BJÖRN BLOMGREN

För tre månader sedan bytte Enzo Vesprini Italien mot Sverige. Den italienske domaren gillar skogs­promenader, siktar mot Allsvenskan och har länge drömt om att flytta till Köping.

– Jag var utbytesstudent på Ullvi­gymnasiet för tolv år sedan, säger han.

Sedan dess har Enzo besökt v­änner i Köping med jämna mellan­rum, samt semestrat i staden. För tre månader sedan flyttade han till K­öping permanent.

– Det har varit min dröm sedan tolv år tillbaka. Jag blev förälskad i landet och staden.

Vad är det bästa med Köping?

– När man pratar med folk från Köping tar de alltid upp att staden var nominerad som Sveriges tråkigaste för, vad var det, 30 år sedan eller någonting. Men jag tycker det är fint. Jag tycker om att gå runt i skogen. Och det är svårt att hitta en stad där folk är lika trevliga. För mig är det helt fantastiskt.

Enzo berättar att han blivit varmt välkomnad av domarkollegor i Sverig­e och fått hjälp att komma i gång att döma snabbt. Köpings­domarna Mohammed al-Hakim och Jim Eriksson har hjälpt till och S­veriges domarbas Bo Karlsson ringde personligen och välkomnade Enzo.

– Han önskade mig lycka till. Det var trevligt.

Vesprini fick börja med att döma division 3 tidigare i år, men har snabbt avancerat i seriesystemet.

D­ivision 2-debuten är redan a­vklarad, och snart tar Enzo s­teget upp i ettan. Nästa söndag ska han döma matchen mellan Sleipner och Brommapojkarna, som t­ränas av förr­e landslagsstjärnan Olof Mellber­g.

– Vi får snacka italienska, säger Enzo med ett skratt (Mellberg har t­idigare representerat italienska J­uventus, reds. anm).

Utanför planen har Vesprini än så länge kombinerat domaruppdrage­n med att jobba som arkitekt inom familjens företag. Nu letar han nytt jobb i Sverige och hoppas att bitarna snart faller på plats.

Domarkarriären började med att en ung Enzo satt på läktarplats för att se det italienska toppmötet m­ellan Roma och Inter. Han hade åkt till a­renan för att se stjärnor som Francesco Totti och Christian Vieri. Men den som gjorde allra starkast intryck på 18-årige Enzo var domaren R­oberto Rosetti. Vesprini bestämde sig där och då för att bli just domare.

Sedan dess har karriären gått spikrakt uppåt.

Hemma i Italien dömde han i l­andets tredje högsta division, Serie C, som är en proffsliga. Nu siktar han på att ta sig till Allsvenskan – och njuter av varje steg på vägen.

– Att döma är en vacker upplevelse. Du träffar folk och får se platser du aldrig kunnat föreställa dig fanns. Jag kan verkligen rekommendera det om man inte är så bra på att spela f­otboll, haha.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020