Akut vattenläcka i Kungsör
Reparationsarbetet beräknas pågå fram till och med onsdagen.
Reparationsarbetet beräknas pågå fram till och med onsdagen.
På tisdagseftermiddagen meddelade Kungsörs kommun att en akut vattenläcka har upptäckts vid Gesällgatan. Reparationsarbete pågår.
”Under pågående reparation kan vattnet vara tillfälligt avstängt, det kan också förekomma missfärgat vatten och tryckförändringar. Berörda fastigheter är meddelade. Vi beräknar att arbetet är klart på eftermiddagen den 2024-08-07 (onsdag)”, skriver Kungsörs kommun på sin hemsida.
De berörda som har möjlighet uppmuntras att tappa upp vatten för använda till dricksvatten, matlagning och toalett.
”När vattnet kommer tillbaka, kan missfärgat vatten och tryckförändringar förekomma. Missfärgat vatten kan även förekomma i omkringliggande områden till Gesällgatan. Missfärgningen är inte farlig, men var försiktig med tvätt av kläder. Spola kallvatten tills vattnet är helt klart”.