Val 2018
19:15 | 7 september 2018

(C): Miljöfrågor ska sättas på agendan

Hållbarhet och långsiktighet. Det är två nyckelord för Center­partiet inför kommunvalet i Kungsö­r. – Vår målsättning är en a­ttraktiv grön kommun, säger Madelene Fager.

Madelene Fager. Foto: Pressbild

Centerpartiet i Kungsör vill se planering på längre sikt inom kommunen. 

– Långsiktighet i planeringen saknas. Just nu planerar man ett år i taget, men vi vill lägga en långsiktig planering som väger in alla perspektiv, säger Madelene Fager, etta på Centerpartiets kommunvalsedel.

På hur lång sikt vill ni planera?

– Åtminstone tio år framåt. Vi kommer inte att kunna bygga fler bostäder och äldreboenden på bara några år.

Fager riktar kritik mot de styrande partiernas brist på långsiktig planering gällande ombyggnationen av centrum.

– Man vet inte vad som blir nästa steg. I vår värld hade man redan tagit ett sånt beslut.

Ett annat fokusområde för Centerpartiet är att lyfta miljöfrågan.

– Det som helt och hållet inte finns med på agendan är miljöfrågorna. Vi kan inte utveckla kommunen om vi inte tar ansvar, säger Fager

Hur vill ni göra Kungsör mer miljövänligt?

– Vi vill jobba för fler tankstationer med förnyelsebart bränsle, underlätta sopsorteringen och miljöcertifiera alla våra förskolor och skolor. Sen har vi som målsättning att bli en fossilfri kommun.

– Vi vill införa en miljödifferentierad bygglovstaxa. Vill man bygga ett miljövänligt trähus ska det vara billigare, avslutar Madelene Fager.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020