Sista chansen att gå Romboleden mellan Arboga och Köping
Passa på att gå leden innan bron vid Kröcklige rivs.
Passa på att gå leden innan bron vid Kröcklige rivs.
Den berömda Romboleden har en lång historia som sträcker sig över 1000 år. Leden kan utgå från Arboga och ta dig till Köping via Valskog. När du går via Valskog kommer du bland annat att passera S:t Olofs Källan som har en historia som sträcker sig från förra sekelskiftet.
Den 20 km långa leden tar dig genom lugna och natursköna grusvägar i Mälardalen, vilket gör att den används utav både cyklister och motionärer. Leden sammanbinder även hela Romboleden mot Nidaros med Skåne-Blekingeleden mot Santiago de Compostela.
Efter sommaren kommer däremot bron i Kröcklinge att rivas vilket gör att det inte längre kommer finnas möjlighet att gå leden från Arboga till Köping på nuvarande väg. Du kommer istället behöva vandra på den mycket trafikerade väg 250 mot Kungsör och även på väg 572 mot Arboga som även den är mycket trafikerad. Är du intresserad av att gå leden behöver du göra det innan slutet av augusti då rivningsarbetet av bron planeras att starta då.
Vill du läsa mer om Romboleden och dess historia kan du trycka här